FIELDBUS

IC FELDBUS BESCHNITTEN

Fieldbus, bilgi alışverişi için sensörleri ve aktüatörleri bir kontrol bilgisayarına (PLC) bağlayan bir bus sistemidir. Her üretici, kendi iletişim mekanizmalarını fieldbusa özgü tasarlamıştır, bu sayede tüm sensörler ve aktüatörler parazitsiz olarak bilgi alışverişi yapmaya elverişli olur. Çoğu fieldbus sistemi master-slave yöntemini temel alır.

Fieldbus teknolojisinin avantajları:

  • Montaj kolaylığı: daha az kablolama, daha küçük, basitleştirilmiş kontrol kabinleri
  • Arıza durumunda azaltılmış sorun giderme
  • Dijital / ikili ve analog sinyaller için tek kablo
  • Analog değerlerle etkileşime karşı koruma
  • Otomasyon sisteminin kendi kendine teşhisi - örneğin sensörlerde / aktüatörlerde hata olması durumunda
  • Daha kolay hat uzatma, sırasıyla basit sensör / aktüatör ekleme

 

Feldbus Protokolü standartları

LAPP, uygulama ortamınızdaki bir ağın yerine getirmesi gereken farklı teknik gereksinimlere ve sonuç olarak kullanılan veri yolu sistemlerine uygun bir dizi farklı veri yolu bileşeni sunar. Aşağıda kısaca temel protokol standartlarına bakacağız ve basit S / A kablolarını (sensörleri ve aktüatörleri birbirine bağlayan) ve daha karmaşık fieldbus'ları (merkezi olmayan çevresel cihazlar ve kontrol cihazları arasında bir ağ oluşturan) ele alacağız.

LAPP ürün yelpazesi, açıklanan tüm veri yolu sistemleri için bakır kablolar içerir. Ancak, fiber optik kablolar da esasen düşünülebilir. Sorularınız için hemen bizimle iletişime geçin!

PROTOKOLL FELDBUS

Sensör / aktüatör kablolaması

Geleneksel sensörleri ve aktüatörleri üstün ağ seviyelerine bağlamanız gerekiyorsa, LAPP size bakır S / A kablolarının yanı sıra bir dizi farklı veri yolu bileşeni sunabilir. LAPP’nin UNITRONIC® ürün grubundan bu görev için ideal olan tüm ürünler, tanımlanmasını kolaylaştıran “SENSOR” yazısıyla birlikte gelir.

AS-i
AS-i (Aktüatör Sensör Arayüzü) dünyanın daha düşük proses seviyesi için standartlaştırılmış tek fieldbus sistemidir. Bu basit bağlantı sistemi Sadece bir port ve iki damarlı bir kablo kullanarak, 31 adede kadar sensör ve aktüatör / AS-i modülünü kontrolör seviyesine bağlayabilir. Bu bağlamda, AS-i kablosu sadece veri alışverişinden değil, aynı zamanda rölelere güç sağlamaktan da sorumludur. 100 m kablo uzunluğu bulunan hatlarda ≤5 ms'lik bir çevrimsel aktarım hızı elde edilebilir. Sonuç olarak, bu açık endüstri standardı (belirli bir üreticiye bağlı değildir) endüstriyel otomasyonda hızlı ve verimli kablolama sağlayarak maliyetleri düşürür.

AS Uluslararası Derneği e.V. AS-i protokol standardının genişletilmesini ve standardizasyonunu teşvik eder. LAPP bu derneğin bir üyesi olup, standardın daha da geliştirilmesinde aktif bir rol oynamaktadır.

AS-i standardına uygun bakır kablolar ve bileşenler
LAPP UNITRONIC® serisindeki AS-i uyumlu kablolar, AS-i uygulamaları için uygun olduklarını gösteren “ASI” yazısına sahiptir.

 

 

Daha karmaşık ağ kabloları

PROFIBUS
PROFIBUS® (Process Field Bus), fieldbus iletişimi için bir standarttır ve günümüzde dünyanın önde gelen fieldbus'larından biridir. Alt alan seviyesindeki cihazlar (merkezi olmayan çevresel cihazlar, slave'ler) ve daha yüksek seviye kontrol üniteleri (merkezi masterlar) arasında çevrimsel olarak veri alışverişini sağlar. Artık üretim teknolojisinin yanı sıra proses teknolojisi ve mühendisliğinde de kullanılan önemli bir iletişim protokolü haline gelmiştir. Master-slave sistemi hem bükülü çift kabloları hem de fiber optik kabloları kullanabilir.

Daha yüksek hızlar gerekiyorsa, Ethernet özelliğine sahip ardıl geliştirme PROFINET® kullanılabilir.

Lapp, PROFIBUS Nutzerorganisation e.V. kullanıcı kuruluşunun bir üyesidir. (PNO) ve PROFIBUS®'ın geliştirilmesinde aktif rol oynamaktadır.

Öncelikle aşağıdaki iki PROFIBUS® varyantı kullanılır.

PROFIBUS® DP
Üretim teknolojisindeki fieldbus iletişimi, bir mono-master kurulumu veya bir multi-master sistemi (birkaç master'ın bir veriyoluna bağlandığı) kullanılarak gerçekleştirilebilir. Masterlar çevrimsel aralıklarla slave'lerden girdi bilgilerini sorgular ve çıktı bilgisini döndürür. PROFIBUS® DP sisteminin farklı versiyonları mevcuttur:

  • Çevrimsel iletişim için DP-V0,
  • DP-V1 ek olarak asiklik iletişim için,
  • DP-V2 ayrıca eşzamanlı gerçek zamanlı işlevsellik, zaman damgalarının kullanımı ve slave-slave iletişim için.

PROFIBUS® DP, 12 Mbit/s aktarım hızı sunar ve bir ağda en fazla 126 cihazı (master ve slave) birleştirebilir.

PROFIBUS® PA

PROFIBUS® PA, proses otomasyon uygulamalarında iletişim için kullanılır. Güç sınırlı olduğundan PROFIBUS® PA potansiyel olarak patlayıcı ortamlarda kullanım için idealdir. 31,25 kbit/s aktarım hızı uzun kablo yollarına ve elektromanyetik parazitlere karşı yüksek derecede direnç sağlar.

LAPP UNITRONIC® serisinden (kablolar için) ve EPIC Veri aralığından (konektörler için) PROFIBUS® uyumlu ürünlerin adları arasında PROFIBUS DP için “BUS DP” ve PROFIBUS PA için “BUS PA” ifadesi bulunmaktadır.

PROFIBUS® DP standardına uygun bakır kablolar ve bileşenler

PROFIBUS® PA standardına uygun bakır kablolar


 

CANopen
CANopen standardı, orijinal olarak otomotiv endüstrisi için geliştirilen ve bir iletişim profilini içerecek şekilde genişleten CAN (Kontrolör Alan Ağı) fieldbus sistemini aldı. Bu CANopen'i sadece otomasyon teknolojisinde değil, aynı zamanda Avrupa'da ağırlıklı olarak tıp, demiryolları vb. gibi diğer bir çok endüstride kullanım için açık bir protokol standardı haline getirmiştir.

Seri CAN sisteminde, veriler hem döngüsel hem de olay güdümlü olarak telgraf biçiminde değiştirilir ve değişim OSI modelinin ilk iki katmanı üzerinden yönetilir. Eşit statüye sahip ağ katılımcıları, mesajlarını 40 metrelik bir kablo uzunluğu boyunca bağımsız olarak 1 Mbit/s'ye kadar güvenli bir aktarım hızında veri yoluna aktarır. Bu süreçte, veriler gerçek zamanlı olarak paylaşılır.

Üst düzey CANopen sisteminde, bir iletişim profili sağlamak için bir uygulama katmanı entegre edilmiştir. Standartlaştırılmış arayüzler sayesinde, bu profil ağda kullanılan cihaz sınıflarının cihaz ve uygulama profillerini tek tek ele alabilir. Sonuç olarak, iletişim profili hangi cihaz verilerinin değişimi için hangi telgrafların kullanılacağını kontrol eder.

CANopen, CiA (Otomasyonda CAN) tarafından sağlanır.

CANopen standardına uygun bakır kablolar ve bileşenler
LAPP UNITRONIC® serisi CANopen uyumlu bileşenler,  CANopen uygulamaları için uygun olduklarını gösteren “BUS CAN” (hatlar ve patch kablolar için) ve “CAN” (konektörler için) yazısına sahiptir.

CC-Link
Asya'da CC-Link, kontrolör ve üretim seviyesi arasında veri alışverişi için kullanılan belirgin deterministik özelliklere sahip lider açık endüstri standardıdır. Farklı varyantlarda mevcuttur. Standart varyantta CC-Link, toplam 100 m kablo uzunluğu boyunca 10 Mbit / s'ye kadar veri aktarım hızı ve ayrıca ağdaki 64 cihaza kadar gerçek zamanlı iletişim sağlayan bir fieldbus sistemidir. Şebeke hızı daha düşükse, aktarma mesafesi 1.200 m'ye kadar uzatılabilir. Bu CC-Link'in büyük ölçekli uygulamalar için de uygun olduğu anlamına gelir. Bu standardın basit yapısı birçok otomasyon teknolojisi görevi için yeterlidir. Farklı üreticilerin CC-Link uyumlu ürünleri çok kolay bir şekilde entegre edilebildiğinden, bu ağ teknolojisi Avrupa'da giderek daha fazla kullanılmaktadır.

CC-Link'in Ethernet tabanlı varyantı hakkında daha fazla bilgiyi CC-Link IE altında bulabilirsiniz.

CC-Link, CLPA (CC-Link İş Ortağı Birliği) kullanıcı kuruluşu tarafından standartlaştırılmıştır.

LAPP, CLPA'nın bir üyesidir ve CC-Link'in geliştirilmesinde aktif bir rol oynamaktadır.

CC-Link standardına uygun bakır kablolar ve bileşenler
LAPP UNITRONIC® serisi CC-Link uyumlu kablolar, bir bakışta CC-Link uygulamaları için uygun olduklarını gösteren “CC” yazısına sahiptir.