YİYECEK VE İÇECEK ENDÜSTRİSİ İÇİN KABLO VE TELLER

LAPP'dan en yüksek hijyen standartları için bağlantı çözümleri

Flaschenabfuell 0378C

Yiyecek ve içecek endüstrisindeki üretim süreçleri, her şeyden önce katı hijyen yönetmelikleriyle karakterize edilir. Buradaki en önemli gereklilik, mikropların ve katışkıların oluşmasına ve ürünlerle temas etmesine izin verilmemesi gerektiğidir. Bu nedenle, gıda endüstrisi için kablolar, konnektörler ve kablo rakorları yüksek gerekliliklere dayanabilmelidir.

Gıda endüstrisi için kablolar ve hatlar hangi özel gereksinimleri karşılamalıdır?

Gıda üretiminde, günün yaklaşık% 30'luk kısmı makineler ve ekipmanların temizliği için harcanır. Mümkün olduğunca çok mikrop öldürmek ve kontaminasyona karşı koymak için çok aşındırıcı ve agresif temizlik maddeleri ve kimyasalları kullanılır. Yüksek sıcaklıklar altındaki uygulamalar ise ek bir zorluktur. Islak alanlar, soğuk hava depoları veya ısı prosesleri yaygın uygulamalardır. Bu nedenle gıda üretimi için kablolar ve hatlar kimyasal, termal ve mekanik strese dayanabilmeli ve FDA, ECOLAB veya Hijyenik Tasarım sertifikalı olmalıdır. Bitkilerde ve üretim alanlarında kullanılabilmelerinin tek yolu budur.

Bir bakışta gıda endüstrisinin gereksinimleri:

Yiyecek ve içecek endüstrisi için kablo ve teller
 • Agresif temizleyicilere karşı dayanıklı
 • Biyo-yağlara, katı yağlara, meyve ve laktik asitlere karşı dayanıklı
 • Sıcaklığa dayanıklı
 • Su geçirmez
 • Halojensiz
 • Paslanmaz çelik

Ürünlerimiz, yiyecek ve içecek endüstrisinin yüksek taleplerini karşılamak için özel olarak üretilmektedir. Portföyümüz, gıda endüstrisinin yüksek talepleri için size kablolar ve teller, kablo rakorları ve sistem çözümleri sunmaktadır. Ürünlerimiz kendi test merkezimizde test edilir ve daha da geliştirilir. Böylece zorlu koşullar için bile size güvenilir bağlantı çözümleri sunabiliriz.Bir bakışta LAPP bağlantı çözümlerinin avantajları:

 • Isıya dayanıklı kablolar ve tellers
 • Hibrit hatların kullanımı
 • Korozyona dayanıklı
 • Hijyenik Tasarımlara  uyumlu
 • FDA onayı ve EHEDG, ECOLAB®, IPA Temiz oda uygunluğuna göre sertifikalı
 • Yeterli ilave koruma sınıflarının dikkate alınarak  ürünlerin geliştirmesi

Gıda üretiminiz için doğru bağlantı çözümü:

 • ETHERLINE® ROBUST FR:Endüstriyel Ethernet için alev geciktiricili, UV ve ısıya dayanıklı kablo
 • ÖLFLEX ROBUST: Zorlu çalışma koşullarında uygulamalar için halojensiz bağlantı ve kontrol kablosu
 • UNITRONIC ® PUR CP: Yağ ve aşınmaya dayanıklı uygulamalar için blendajlı PUR veri kablosu
 • SKINTOP® HYGIENIC: Hijyenik tasarım alanları için paslanmaz çelik kablo rakoru
 • EPIC® ULTRA H-B: Robust ve çevresel etkilere karşı dirençli dikdörtgen konnektör
 • SILVYN® FG NM: İç ve dış yüzeyi pürüzsüz sıvılara dayanıklı koruyucu hortum

Gıda endüstrisi için gerekli olan teller ve kablolar nelerdir ?

3318 tk food 17 intro v19 wp

Yiyecek ve içecek üretiminde 3 bölge vardır. Bölgeye bağlı olarak, dış etkiler mekanik veya ısı açısından farklılık gösterir. Makineler ve sistemlerinizin tüm bölgeleri için doğru kabloları ve bağlantı çözümlerini sunuyoruz. Gıda endüstrisinde kablo ve tel alırken aşağıdaki noktalara dikkat edin:

Gıda endüstrisi için hangi kablo rakorları ve konnektörler?

Pay attention to the following points when buying connectors and cable glands for the food industry:

The correct material choice for the food industry

Skintop Hygienic

Only a few materials can withstand cleaning with high pressure, aggressive chemicals or dry ice for a long time. The most reliable choice here is stainless steel. Especially in the Hygienic Design Zone.

Our SKINTOP® HYGIENIC meets all the requirements of Hygienic Design. It is DIN EN 1672-2 compliant and certified according to the latest EHEDG test. In addition, it offers no contact surfaces for impurities, all seals close completely in the direction of the cable and connection point. In addition, the cable gland, as well as the cable conduit SILVYN® FG (NM) or the ÖLFLEX® ROBUST cable, meets the ECOLAB® specifications regarding resistance to cleaning agents and disinfectants.

Is stainless steel suitable for all applications? No, it cannot be used for rectangular plugs, as the metal cannot be processed appropriately due to its hardness.

LAPP offers another solution with the EPIC® ULTRA connector: The housing of the rectangular connector is made of nickel-plated zinc die-cast. This material is resistant to corrosion, for example in salt spray on oil drilling platforms or in the food industry.

Examples from practice

Robust technology for potato chips: When it comes to the production of potato chips, the components used must be of the highest quality and durability. During production, the potatoes pass through various stations. A lot of dust is produced, which must be washed off daily. Only robust technology can withstand this. You can find out how LAPP helps here in our reference story.

ALPMA Alpenland Maschinenbau GmbH: ÖLFLEX® ROBUST was developed for demanding applications in the food industry. Especially in the food industry, cables and cable types are used which require special new and further developments in order to remain fit for use. Learn more about the advantages of our new solutions for the food industry here.