SOLAR: PV SİSTEMLERİ İÇİN KABLOLAR VE TELLER

LAPP'tan PV sisteminiz için eksiksiz çözümler ve proje yönetimi

PV Header

Fotovoltaik kullanımı yıllardır yenilenebilir enerjilerin önemli bir parçası olmuştur. İklim değişikliğinin getirdiği zorlukları başarılı bir şekilde çözmek için enerji geri dönüşüne güvenilir bir şekilde büyük katkı sağlar. Fotovoltaikler, enerji tedarikçileri tarafından büyük ölçekli sistemlerden müstakil  evlere kadar yaygın olarak kullanılmaktadır. 

PV sistemlerindeki iletkenler ve kablolar hangi özel gereksinimleri karşılamalıdır?

Modern PV sistemleri, birkaç yıl öncesine göre önemli ölçüde daha yüksek çözümler  üretir. Yüksek sistem voltajı daha güçlü hatlar ve bileşenler gerektirir. Bir PV sistemi genellikle 20 yıl veya daha uzun süre çalışmaktadır. Bu nedenle teller ve kablolar dayanıklı ve yüksek kaliteli malzemeden yapılmalıdır. Sürekli rüzgâra ve hava şartlarına maruz kalırlar. Güvenilir performans için bileşenleri ısıya, rüzgara ve dona karşı özellikle hava koşullarına dayanıklı olmalıdır. Ayrıca kemirgenlere dayanıklı  olduklarından emin olun.

Enerji miktarının tüm potansiyelinden yararlanmak için, nispeten genç endüstri organik fotovoltaikler (OPV) gibi yeni teknolojiler ve uygulamalar ile çalışıyor. Kablo çözümleri için fotovoltaik endüstrisinin gereksinimleri, enerji santralleri için büyük, sağlam yeraltı kablolarından OPV'nin esnek modülleri için filigran bağlantı teknolojisine kadar değişir

PV sistemi için neden LAPP ürünleri?

Ürünlerimizi ve çözümlerimizi sürekli olarak daha da geliştiriyoruz: mümkün olan en uzun dayanıklılık, sağlamlık veya aşırı esneklik elbette bizim için önemlidir. Özel kaplama malzemeleri sayesinde LAPP solar kabloları sadece alev geciktirici ve halojensiz değil, aynı zamanda ozon ve UV ışınlarına karşı da dayanıklıdır. Solar kablolarımız ve solar konnektörlerimiz ısı, rüzgar ve don gibi aşırı kötü hava koşullarına bile dayanır ve bu nedenle dış mekan kurulumlarınızda ve  kullanımlarınıza mükemmel şekilde uygundur.

Alman TÜV ve Kuzey Amerika UL Onay Enstitüsü ile yakın işbirliği içinde ÖLFLEX® kablolarımız, solar kablolarımız, SKINTOP® kablo rakorları ve EPIC® SOLAR konnektörlerimiz ile çok sayıda test ve performans testi gerçekleştirilmiştir. Bu şekilde kalite standardımızı garanti ediyoruz. Ürünlerimiz RoHS uyumludur ve dünya çapında kullanıma hazırdır.

Her şey tek kaynaktan. Ortağınız olarak bizimle. Proje ekibimiz, PV sistemlerinizin planlanması ve uygulanması konusunda size tavsiyelerde bulunmaktan mutluluk duyar.

 

PV sisteminize ait ürünler için buraya tıklayın

Müstakil evler  veya endüstriyel tesis için: Enerji tedarikçilerinin dağıtım ağına enerji beslemek için güneş modüllerinin veya modül dizilerinin sağlam yeraltı kablolarına kadar kablolanması için solar kablolarımızı sunuyoruz. LAPP her zaman sizin için doğru çözümü sunar:

Solarillu en

PV sistemleri için hangi hatlar?

Yüksek kaliteli ürünler ve kolay kurulum dikkat etmeniz gereken belirleyici faktörlerdir. Kablolardan biri kırılabilir veya arızalanırsa, bu aynı makaradaki diğer tüm kabloları etkiler. Yeniden kurulum ve sökme işlemi çok pahalı olabilir. Bu nedenle uzun vadede dayanıklı ve yüksek kaliteli malzemelere yatırım yapmak işe yarar

PV sistemleri için hangi konnektörler?

Bir solar konnektörü satın alırken aşağıdaki noktalara dikkat edin:

  • Ürün seçimi: EPIC® SOLAR 4Plus Erkek fiş konnektörünü ve EPIC® SOLAR 4Plus dişi fiş konnektörünü Yüksek kaliteli ve UV ışınlarına dayanıklı plastikten yapılmış kullanın.
  • Yasalara göre yapılan krimp bağlantılar, kablo ve fiş konnektörü arasındaki en iyi bağlantılardır. Onlarca yıldır fotovoltaik sistemin tüm servis ömrü boyunca güneş enerjisini güvenilir bir şekilde iletirler LAPP konnektör sistemimiz 10 mm²'ye kadar kablo kesitleri için bir krimp bağlantısına sahiptir.
  • DIN EN 62852( fotovoltaik sistemlerde DC gerilim uygulamaları için konnektörler ile ilgili)  standardına göre kaliteyi gösteren TÜV sertifikası ve testi

Solar konnektörler için malzeme seçimi

Enerji iletimi ve yüksek direnç, kabloları ve konnektörleri de ısıtır. Kablolardaki bakırın direnci artar, bu da ısı oluşumunu arttırır. Sistem kapatılır ve akım çıkarılırsa, hat soğur. Sıcak ve soğuk arasındaki sürekli değişim, kabloları ve konnektörleri kırılgan hale getirir.

Bir güneş sisteminin konnektörleri yıllarca güneşe maruz kalır. Burada benzer bir olayı gözlemleyebilirsiniz: Güneşin UV radyasyonu geleneksel plastikler üzerinde zararlı bir etkiye sahiptir ve hızla yaşlanmasına neden olur. Soğuk geceler ve sıcak güneşli günler ek olarak geçmeli kancaları çeker.

Bu nedenle LAPP olarak özellikle UV ışınlarına dayanıklı plastikler kullanıyoruz ve özel şekilli geçmeli kancalarımız bağlantıyı güvenli bir şekilde bir arada tutuyor. EPIC® SOLAR 4PLUS, IEC 62852'ye göre test edilmiştir ve birçok ÖLFLEX® SOLAR kablosu için uygundur..

Referans hikayeleri

Fotovoltaik sektöründe, LAPP güvenilir, yüksek kaliteli ve akıllı bağlantı çözümleri için geniş bir ürün portföyü sunmaktadır. Bu çözümlerin kullanıldığı ya da sizinle yakın işbirliği içinde bireysel çözümler ürettiğimiz seçilmiş projeleri sunuyoruz

Güney Afrika'nın en büyük solar parklarından biri, 2020

Güney Afrika'nın en büyük solar parklarından biri, 2020

Güneş enerjisi Afrika'da elektrik üretmenin en hızlı ve en kolay yoludur. Ancak şu ana kadar güneş bu amaç için çok nadir kullanılmıştır. Bu, teknolojik ilerlemeler, en yeni teknolojiler ve CO2 dengesini iyileştirmeye yönelik küresel baskı sonucunda değişmeye başlayacaktır. LAPP'ın yüksek kaliteli kabloları ve bağlantı çözümleri, zorlu koşullara dayanmaya yardımcı olur. Afrika'nın gelecekteki enerji arzına yönelik bir macera turuna göz atalım.

Kablo dünyasının güncel sayısı için buraya tıklayın. 

Expo Milan'daki Alman Pavilyonunda Organik Fotovoltaikler (OPV), 2015

Organik fotovoltaikler için bağlantı teknolojisine özel şartlar getirilmiştir; fotovoltaik filmler son derece incedir ve bağlantı elemanları filme o kadar sıkı bir şekilde bağlanmalıdır ki hiçbir nem nüfuz edemesin. Aynı şekilde, güneş kabloları güneşe ve hava şartlarına sürekli maruz kalmaya dayanabilmelidir, bu nedenle sağlam, hava koşullarına dayanıklı kablolar zaruridir.  Organik fotovoltaiklerin avantajlarını ve LAPP'nin bu teknolojiyi nasıl desteklediğini ve şekillendirdiğini görmek için videoyu izleyin.