Ailemiz

Üçüncü nesil başarı

20220619 katharina matthias lapp 01

LAPP - Büyümeye devam eden bir Alman aile şirketi

Almanya'da üç milyondan fazla aile şirketi vardır. 2017'de LAPP, bir milyar Avrodan fazla ciro üretti. Bu, 2018 yılında iş portali DDW'nin "Almanya'daki En İyi Aile Şirketleri" sıralamasına göre onu [HK|S1] ülkesindeki en başarılı 250 şirketten biri yapmaktadır.


Bu başarı hikâyesinin kökeni, Oskar Lapp adında bir adama dayanmaktadır. Tek damarların elle takılma zahmeti ve tellerin dış kılıflara geçirilmesini düşünürken kendisine şu basit soruyu sordu: "Bunu nasıl daha iyi hâle getirebilirim?". Mühendis sorusunu bir yenilikle yanıtladı. 1957 yılında renk kodlamalı, endüstriyel olarak üretilen ilk esnek ve yağa dayanıklı kontrol kablosunu geliştirdi.


Eşi Ursula Ida Lapp, daha sonra ÖLFLEX® markası altında bilinen kocasının icadına fazlasıyla güveniyordu. 1959 yılında şirketi Stuttgart bölge mahkemesine U.I. Lapp KG olarak tescil ettirdi. Çift birlikte mutfak masasının üzerinde bu isim üzerinde çalışmıştı. Bununla, bir aile şirketi olduklarını vurgulamak istediler. Yeni işletmelerini finanse etmek için 50.000 marklık kredi çektiler. Bu yatırım çabucak geri ödendi. LAPP, önceden monte edilmiş kabloları dolayısıyla muazzam talep gördü ve şirket hızla büyüdü.
Hırsları, vizyonları, cesaretleri ve özverileriyle Oskar ve Ursula Ida Lapp, oğulları Andreas ve Siegbert de dâhil olmak üzere herkese bir örnek oldular. Oskar Lapp'in 1987 yılında kalp krizinden ölmesinden sonra onlar ve anneleri, babalarının istediği gibi şirkete liderlik etmeye devam ettiler.


Son yıllarda, Lapp ailesinin üçüncü nesli, şirket ve çalışanları için sorumluluk üstlenmeye başlamış oldu. Ursula Ida Lapp'in torunu Matthias Lapp, 2017'de şirkette çeşitli pozisyonların ardından Andreas Lapp'in sorumluluklarını üstlendi. Andreas Lapp, U.I. Lapp GmbH denetim kurulunun başkanı oldu. Kardeşi Alexander Lapp, Singapur'daki Lapp Holding'te bir süre çalıştıktan sonra şu anda Kıdemli Dijitalleşme ve e-Ticaret Müdürü olarak şirketin dijital dönüşümünden sorumludur.
1930 doğumlu Ursula Ida Lapp geri dönünce uzun ve başarılı bir kariyere bakabilmektedir. Lapp ailesinin üçüncü neslini stratejik olarak erkenden dâhil etmiş olarak şirketin büyümesi ve geleceği, dünya çapında faaliyet gösterdiği için güvendedir.